2014 Honorees

2014 Honorees

5 Years Honorees:               

Douglas Ball, English & Linguistics
Curtis Blakely, Justice Systems
Janet Blohm Pultz, McNair Program
Joyce Carnes, Admission
Alice Davis, Student Health Center
James W. Hammerstrand, Classical & Modern Languages
Kara Jo  Humphrey, Admission
Pamela Melvin, Nursing
William Nelsen, Residence Life
Gregg Nesbitt, Athletics
Aaron Rooks, Assessment & Testing
Michael Rudy, Political Science
Brian Thompson, Sodexo
Teresa Tucker, Student Health Center
Megan Wargo-Kearney, Athletics

10 Years Honorees:                             

Sheila Berkowitz, Education
J. Anthony Blades, Regional Professional Development Center
Charles Boughton, Business Administration
Janice Clark, Health & Exercise Sciences
Adam Cline, Athletics
Alan Davis, Accounting
Roberta Donahue, Health & Exercise Sciences
Mark Gambaiana, Advancement
Ernst Hintz, Classical & Modern Languages
Polly Matteson, Career Center
Shandra Morin, Financial Aid
Dr. Laura E. Nickelson, Education
Lyne Palmisano, Student Health Center
Andrea Richards, Communication Disorders
Shirley Riley, Nursing
Lenora Rogers, Physical Plant
Barbara Smith-Mandell, Truman State University Press
Thomas Tegtmeyer, Statistics
Anton Weisstein, Biology

15 Years Honorees:                         

Tim Acton, Physical Plant
Dan Antal, Physical Plant
Jeff Arabas, Health & Exercise Sciences
Marc Becker, History
Stan Bunfill, Printing Services
David Cameron, Physical Plant
Carol Carpenter, Sodexo
Linda Davenport, Military Science
Brenda Embree, Health & Exercise Sciences
Gary Fagan, Printing Services
Laura Fielden-Rechav, Biology
Aaron Fine, Art
Lisa Glaubitz, Library
Marcy Graham, Center for Academic Excellence
Masahiro Hara, Classical & Modern Languages
Sally Herleth, Human Resources
Sylvia Macauley, History/McNair Program
Daniel Mandell, History
James McCormick, Chemistry
Kris McKim, Grants Administration
Kevin Minch, The Institute for Academic Outreach
Chad Mohler, Philosophy & Religion
Kelly Pigg, Physical Plant
Marc Rice, Music
Phyllis L. Robertson, Music
Janet Romine, Library
Philip Ryan, Math & Computer Science
Dana Smith, Theatre
Carol Thatcher, Math & Computer Science
Karen Vittengl, Psychology
Jerry Wollmering, Athletics

20 Years Honorees:                           

Michael J. Adams, Math & Computer Science
Michelle Boyd, Athletics
Carolyn Cox, Health & Exercise Sciences
Mariquit Hadwiger, Nursing
Todd Hammond, Math & Computer Science
Mark Hatala, Psychology
Kris Hurley, Truman Bookstore
Lillian Jackson, Physical Plant
Gayla McHenry, Library
Steven Reschly, History
John Stewart, Sodexo
Matthew Tornatore, Classical & Modern Languages

25 Years Honorees:                            

Nabil Alghalith, Business Administration
Stephen Allen, Business Administration
Jerrold Hirsch, History
Thomas Hueber, Music
Sherry Lay, Admission
Julianna Moore, Music
Steve Nelson, Public Safety
Alanna  Preussner, English & Linguistics
Vaughan Pultz, Chemistry
Thomas Zoumaras, History

30 Years Honorees:                            

Monica Barron, English & Linguistics
Joseph Benevento, English & Linguistics
Cheryl Cragg, Business Office
Elizabeth Delmonico, English & Linguistics
Lou Ann Gilchrist, Student Affairs
Gregory C. Richter, English & Linguistics
Linda Seidel, English & Linguistics
Winston Vanderhoof, Publications
Teresa J. Wheeler, Publications
David Wohlers, Chemistry

35 Years Honorees:                                

Robert Jones, Art

Retirees:                                                                                                           

Gailon Anderson, Physical Plant, 15 Years of Service
John Cochrane, Athletics, 33 Years of Service
Jerry Findling, Student Union, 22 Years of Service
Betty  Floyd, Information Technology Services – Phone Services, 21 Years of Service
Patricia Gately, English & Linguistics, 24 Years of Service
Marilyn Gibbons, Registrar, 50 Years of Service
Brian Hudnall, Physical Plant, 25 Years of Service
Bryce Jones, Business Administration, 37 Years of Service
Charlotte Mathews, Registrar, 35 Years of Service
Wynona Murphy, Center for Academic Excellence, 28 Years of Service
Dan Peterson, Music, 36 Years of Service
Harold Reeves, Physical Plant, 23 Years of Service
Marilyn Romine, School of Business, 22 Years of Service
Lynn Rose, History, 18 Years of Service
Bertha Thomas, Multicultural Affairs, 21 Years of Service
Thomas Trimborn, Music, 21 Years of Service
Linda Yager, Student Union, 23 Years of Service